Gastronominė provokacija iš Italijos

‘13 09 02

Paprastas, bet kaskart vis kitoks tradicinis itališkas užkandis brusketa („la bruschetta”) skaičiuoja savo istoriją nuo XV amžiaus. Anksčiau tai buvo gardėsis, kuriuo mėgavosi tik Italijos kaimuose gyvenantys nepasiturintys žmonės. Nūdien šis lengvas užkandis ruošiamas tik su aukščiausios rūšis alyvuogių aliejumi ir vertinamas kaip gurmaniškas užkandis, žadinantis apetitą.

Brusketa – skrudinta duonelė su  užtepu, kurio sudėtinės dalys varijuoja, priklausomai nuo fantazijos. Tai  vienas iš itališkos antipastos kategorijai  priskiriamų lengvųjų užkandžių.  Italijoje toks užkandis yra laikomas visaverčiu pirmuoju pietų patiekalu.  Tėvynėje brusketams skirta duonelė skrudinama ant grilio, vadinamo brustolina.

Skirtingi Italijos regionai turi savitus  brusketų ruošimo ir pateikimo principus.  Pavyzdžiui, Toskanoje brusketai vadinami  „Fettunta“  (it. fetta – gabalėlis) ir valgomi be vadinamojo „topingo“ – pagardų ar  užtepų, o   kai kuriose kitose Italijos vietovėse brusketai vadinami „Panunto“ (it. pane – duona).

Tradiciškai brusketams gaminti naudojama traški ir karšta itališka duonelė – čiabata.  Ji įtrinama česnakais, gardinama aukščiausios rūšies „Extra Virgin“– t. y. nerafinuotu,  pirmojo šalto spaudimo alyvuogių aliejumi, druska ir pipirais.  Tai  – pats paprasčiausias brusketų variantas, kurį galite pasigaminti vos per dešimt minučių.

Gurmanai atiduoda pirmenybę sudėtingesniems  atradimams ir gardina duonelę  vadinamaisiais “topais” – įvairiais pagardais arba užtepėlėmis.

Pagardai ruošiami iš įvairiausių produktų, kurie neslopina vienas kito skonio.   Tokie itališki sumuštinukai gaminami iš duonelės, paskrudintos keptuvėje, grilyje ar orkaitėje.  Po to duonelės riekelės įtrinamos česnakais, pomidorai be odelės pjaustomi skiltelėmis arba kubeliais, sumaišomi su kapotais žalumynais, druska ir pipirais, šiek tiek apšlakstomi alyvuogių aliejumi. Gautas mišinys dedamas ant duonelės.

Už Italijos ribų vienas populiariausių pagardų –  iš bazilikų,šviežių pomidorų, svogūnų, česnakų ir mocarelos.

Sudėtingi brusketai patiekiami  su kreminės konsistencijos užtepėlėmis, paruoštomis iš rūkytos vištienos ar antienos, ožkų sūrio su kriaušėmis ir graikiniais riešutais, su žuvimis ir sūriais, įvairiomis daržovėmis.  Vaikams itin patinka saldūs užkandžiai: alyvuogių aliejus pakeičiamas sviestu su braškių ir persikų gabalėliais, uogomis ir kitais saldžiais įdarais.

Apsilankę „Friedricho Vyninėje“ Klaipėdoje turėsite galimybę  pasirinkti labiausiai patinkantį vyną iš siūlomo daugiau kaip 500 rūšių asortimento, skanauti įvairių užkandžių: vytintą kumpį,  pagal specialų receptą marinuotų alyvuogių, užtepėlių  su vištienos kepenėlėmis, lašišomis ir tunais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>