“Ledinė koja”: klasikinis vokiškas patiekalas – „Friedricho smuklėje“

cekiskasRiebi kiaulienos karka, patiekiama su įvairiais priedais ir sunkiai įveikiama vieno valgytojo – tokį sotų ir gardų mėsos patiekalą esame linkę vadinti lietuvišku. Tačiau kiauliena – vienas populiariausių produktų būtent Vokietijoje, o karka – tradicinis vokiečių patiekalas, žinomas kaip „Eisbein“.Taip vadinama marinuota, troškinta ir po to užkepta su įvairiomis žolelėmis, česnakais ir svogūnais karka. Dažnai švelni, minkšta su gardžia plutele karka, arba tiesiog – kiaulės koja troškinama vyne arba aluje.

„Friedricho smuklėje“ didžiulė kiaulienos karka patiekiama su troškintais kopūstais, žirniais, burokėliais, bulvių skiltelėmis ir padažu. Vokiečiai patiekia karką prie alaus taip pat su klasikiniu garnyru – troškintais kopūstais, virtomis arba grūstomis bulvėmis.

cekiskas0Rekomenduojama rinktis su obuoliais troškintus mėlynuosius kopūstus. Privalomas priedas – garstyčių padažas, krienai, marinuoti pipirai. Berlyne karka valgoma su žirnių koše.

Karkos svoris įprastai siekia 1-1,5 kg, todėl renkantis šį patiekalą, rekomenduojama mėgautis juo kartu su draugais.

Vokietijoje troškinamos ir kiaulių kojos, kartu su kanopomis, tačiau tai jau – ne „Eisbein“. Pastarąjį galima lyginti su čekų „Vepreva kolena“ – troškinta ir užkepta karka.

cekiskas1Tiesa, Čekijoje dar viduramžiais sukurtas vietinės kulinarijos šedevras buvo gaminamas ne iš kiaulienos, o iš laukinių šernų kairiųjų priekinių kojų, pašautų artimiausiuose miškuose.

Tradicinį vokiečių „Eisbein“ kiekvieno regiono gyventojai ruošia savaip. Tačiau kelios taisyklės galioja visada: karka turi būti marinuota, o karkai gaminti tinka mėsa nuo priekinės naminio gyvūno dalies.

Išvertus iš vokiečių kalbos, „Eisbein“ – „ledinė koja“. Taip patiekalas pavadintas neatsitiktinai, nes tradiciškai „Eisbein“ valgomas žiemą, per didžiausius šalčius. Be to, karkos plutelė blizga lyg ledo luitas.

Tradiciškai karka marinuojama vandenyje su įvairiais priedais. Šiuolaikinės variacijos leidžia mirkyti karką ir troškinti aluje, raudoname vyne ir net sojų padaže.

Bavariška „Eisbein“ versija – „Schweinshaxe“, gaminamas ant žarijų, kai karka prieš tai marinuojama su česnakais ir kmynais.

Laukiame jūsų Tiltų g. 26 A Klaipėdoje: „Friedricho smuklėje“ – atnaujintas valgiaraštis! Staliukų rezervacija – tel. 21 13 90.