Normandijos perlas iš nesaldinto sidro

‘15 05 14

kalvadosas0Iš natūralaus nesaldinto sidro distiliuotas obuolių brendis, kilęs iš žemutinės Normandijos Prancūzijoje, Kalvadoso provincijos pirmą kartą buvo sukurtas 1553 metais.

Apie tai savo dienoraštyje pirmasis užsiminė Žilis Piko de Gubervilis. Nūdien kalvadosas vertinamas ir gastronomijoje  naudojamas kokteiliams, desertams ir padažams gaminti. Atnaujintą valgiaraštį pristatantis „Friedricho restoranas“ su kalvadoso padažu siūlo skanauti įvairių patiekalų. Viena iš naujienų – triušių kulšelės su kalvadoso padažu ir riešutais gardintu kuskusu.Restorane galite paragauti ir gryno prancūziško kalvadoso.

Specialistai teigia, kad kalvadoso atsiradimo istorija siejama su laikais, kai olandų pirkliai reikalavo iš prancūzų ūkininkų gaminti stipresnį, lengviau transportuojamą jūrų keliais vyną.

Tokiu būdu sukuriamo brendžio idėja pastūmėjo išbandyti ir obuolių sidro distiliavimą. Kaimyniniuose reginuose toks būdas naudotas dar nuo XI amžiaus.

kalvadosas2Istorikų manymu, Prancūzijos Kalvadoso provincijos pavadinimas – tai vieno Ispanijos armados laivo „El Calvador“, kuris sudužo į olas dar 1588 metais, vardas. Kiti tvirtina, kad „calvados“ susijęs su senovės romėnų žaidimu „Calva“, kai dalyviai mėtydavo akmenis ant bulių ragų. Šis žaidimas buvo itin populiarus tarp piemenų, o vėliau tapo šiaurės Ispanijos nacionaliniu žaidimu.

Pirmoji kalvadoso gamintojų gildija buvo įsteigta 1600 metais. Tuomet šis gėrimas vadintas tiesiog obuolių brendžiu.

1741 m. karališkoji taryba susiejo kalvadoso gamybą su Kalvadoso provincija, o 1942 m. pavadinimas apsaugotas ir tarptautiniu lygmeniu. Obuolių brendis pradėtas vadinti kalvadosu prancūzų revoliucijos laikais 1789 metais, kai buvo pervadintos ir perskirstytos provincijų ribos.

kalvadosas1

Po I-ojo pasaulinio karo kalvadosas sulaukė populiarumo visoje Europoje, o Ericho Marija Remarko dėka tapo romantiško gėrimo sinonimu. Savo kūrinyje „Triumfo arka“ E. M. Remarkas aprašė savo pojūčius, paragavus kalvadoso: jį negeri, o lyg įkvepi.

40 proc. stiprumo alkoholinis gėrimas yra išraiškingo ir ryškaus skonio, todėl jį įvertino virtuvės šefai. Šlakelis kalvadoso – kone privaloma visų normandiškų desertų sudėtinė dalis. Kalvadosas itin tinka kepant obuolių pyragus, grietininiams ledams gaminti.

Padažai – kone svarbiausias prancūzų virtuvės elementas – taip pat gardinami kalvadosu. Dažniau – jaunu ir trumpai brandintu. Šis gėrimas puikiai tinka paukštienai kepti, žuvų, veršienos ar kiaulienos patiekalams gaminti.

Kalvadosas – taip pat puikus pagardas sūrio fondiu, kai gėrimas maišomas su kamamberu. Rekomenduojama kalvadosą skiesti su vynu santykiu 1:3.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>