„Oktoberfest“: šventė, prasidėjusi 1810-aisiais….

okoberŠiais metais Bavarija sugrįš prie įprasto gyvenimo ritmo tik spalio 4-ąją – būtent tada pasibaigs rugsėjo 17 d. startavęs pasaulinis alaus festivalis „Oktoberfest“, vykstantis Bavarijos sostinėje Miunhene jau kelis šimtus metų. 

Pirmą kartą „Oktoberfest“ įvyko 1810-aisiais, kai Bavarija triukšmingai šventė Liudviko I ir princesės Terezijos vestuves.

Tuomet kone visi Miunheno gyventojai išėjo į gatves ir šventė gerdami daug alaus bei stebėdami arklių lenktynes. Beje, alus pilstytas nemokamai. Šventė itin patiko Liudvikui, todėl jis nurodė organizuoti ją kasmet.

Nuo tų laikų šventės tradicijos iš esmės nesikeitė. Kiekvienais metais, trečiąjį rugsėjo šeštadienį, lygiai 11 valandą festivalis prasideda dalyvių, pasidabinusių nacionaliniais kostiumais, eisena. Įprastai ją stebi tūkstančiai žmonių, specialiai atvykstantys į festivalį iš visų pasaulio kraštų.

„Oktoberfest“ įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip pati masiškiausia šventė visame pasaulyje. Šventės vietoje stovi 14 didžiulių alaus palapinių, talpinančių iki 100 tūkstančių žmonių, veikia tradicinės karuselės ir atrakcionai. Be vietinio alaus, festivalyje prekiauja ir putojančiu vynu „Nymphenburger Sekt“.

oktober1Festivalio lankytojai pasiskirsto po palapines, sustatytas „Alaus alėjoje“, atsižvelgiant į amžių ir tautinę priklausomybę.

Pavyzdžiui, vienoje palapinėje renkasi jaunimas, kuris susirenka tik 17 valandą ir švenčia iki ryto. „Loewenbraeu“ palapinėje renkasi italai.

Alus įprastai patiekiamas vieno lito taurėse. Šiais metais skelbiama, kad litro kaina svyruos nuo 10,10 € iki 10,4 €.

Vienas iš vokiškojo festivalio atrakcionų – pamatyti ir nusifotografuoti 10-12 litrinių alaus bokalų nešančią žaviąją bavarę.

Šalia „alaus alėjos“ įprastai veikia „Atrakcionų ir pramogų alėja“ su linksmaisiais kalneliais, supynėmis, juoko ir siaubo kambariais, apžvalgos ratu. Visi atrakcionai – mokami. Šalia prekiaujama įvairiais teminiais suvenyrais ir saldumynais: riešutais su cukrumi, šokoladu, medumi.

„Oktoberfest“ , trunkančio kelias savaites, metu šventėje apsilanko apie 6 milijonus žmonių, išgeriama apie 7 milijonus litrų alaus, suvalgoma apie 600 tūkstančių keptų viščiukų ir tiek pat – dešrelių, parduodama per 65 000 porcijų karkų.

Atrakcionams lankytojai išleidžia per 300 tūkstančių eurų. Dar vienas įdomus skaičius – festivalio metu įrengiama 700 metrų ilgio specialių pisuarų.

Šiųmetinis „Oktoberfest“ vyks 182-ąjį kartą ir truks nuo rugsėjo 19 d. iki spalio 4 d. Lygiai vidurdienį vietiniu laiku vyriausiasis Miuncheno burgomistras Kristijanas Ude atkimš pirmąją alaus statinę. Kiek smūgių prireiks – tradiciškai lažinamasi totalizatoriaus būdu.

Praeitais metais K. Ude pavyko išmušti kamštį trimis smūgiais.
Pirmąjį festivalio sekmadienį Miunhene vyksta tradicinės eitynės, nusitęsiančios 7 kilometrus. Joms vadovauja arkliu jojanti jauna mergina, pasidabinusi juodais vienuolės rūbais.